تاریخچه مرکز فناوری اطلاعات

 مقدمه
دانشگاه صنعتي شريف، به عنوان يک کانون پيشتاز در فعاليت هاي آموزشي در سطوح کارشناسي، کارشناسي ارشد، و دکتري ، و همچنین فعاليت هاي ارزشمند پژوهشي و ارتباط با صنعت و حمايت از فعاليت هاي ترويج و همگاني کردن علم و تکنولوژي ، جايگاه ويژه اي در سطح ملي و بين المللي دارا است. در راستاي هدف هاي دانشگاه، فناوري اطلاعات و ارتباطات پي بستري مناسب و ضروري براي ارتقاي فعاليت هاي دانشگاه صنعتي شريف است که از يک سو با استفاده از اين امکانات خدمات آموزشي، پژوهشي ، اداري و مالي، و دانشجويي را سرعت و دقت بخشد و از سوي ديگر با استفاده از بستر شبکه و امکانات اطلاع رساني  دستاوردهاي علمي، آموزشي، پژوهشي، و تکنولوژيکي خود را در سطح ملي و بين المللي مطرح سازد و امکان تعامل را فراهم نمايد و علاوه بر آن براي پيشبرد مرزهاي دانش گستره چالش و تلاش را فراهم آورد.
مديريت استراتژيک و مديريت اجرايي سيستم هاي فناوري اطلاعات و ارتباطات در دانشگاه به عهده مرکز محاسبات دانشگاه است که با استفاده از  روش برون سپاري و با همکاري نهادها، و شخصيت هاي حقيقي و حقوقي امور طراحي و پياده سازي سيستم هاي مورد  نياز را به انجام مي رساند و کار توسعه و نگهداري سيستم ها را عهده دار مي گردد.

 

تاریخچه 

تاريخچه تاسيس مرکز محاسبات دانشگاه صنعتي شريف به سال ۱۳۴۷ بازمي گردد

 که با يک دستگاه کامپيوتر IBM مدل ۱۱۳۰ و سيستم کارت پانچ به ارايه خدمات به استادان و دانشجويان مي پرداخت و اولين سيستم کاربردي براي سيستم آموزش دانشگاه مورد بهره برداري قرار گرفت. در سال ۱۳۵۰ این کامپيوتر، با کامپيوتر پرقدرت CDC6400 جايگزين شد که بعدا به Cyber70 ارتقا پيدا کرد. علاوه بر استفاده هاي آموزشي و پژوهشي، سيستم هاي کاربردي آموزش و پرداخت حقوق نيز روي اين دستگاه اجرا مي شد و علاوه بر آن خدماتي نيز به متقاضيان خارج از دانشگاه نظير شرکت ملي نفت ايران ارايه مي گرديد. با رايج شدن کامپيوترهاي شخصي در دهه ۱۳۶۰، نخستين کامپيوترهاي شخصي از نوع NCR DMV دانشگاه را فرا گرفت و هر چند تا مدتي هنوز سيستم آموزش روي CDC اجرا مي شد ولي کم کم CDC از کار بازماند و سيستم هاي کاربردي نيز به کامپيوترهاي شخصي منتقل شد. در آغاز دهه ۱۳۷۰ سيستم VAX6000 به همراه شبکه اترنت در سراسر دانش

گاه مورد استفاده قرار گرفت و با برقراري اولين اتصال اينترنت براي دانشگاه، سيستم VAX به طور وسيعي براي پست الکترونيک مورد استفاده قرار گرفت. با رايج شدن وب، عموم کاربران به ايستگاه هاي کاري بر بستر ويندوز و لينوکس روي آوردند.  اکنون به جایی رسیده‌ایم که تکنولوژیهای فناوری اطلاعات و ارتباطات یکی از زیرساختهای رشد در هر کشوری محسوب می‌شود. دانشگاه شریف هم می‌بایست با استفاده از دستاوردهای دنیای دیجیتال و کامپیوتر و تکنولوژی اطلاعات و فراهم آوردن امکانات سهل و ساده برای استفاده از منابع اینترنتی راه برای پیشرفت استادان و دانشجویان با استعداد خویش هموار سازد.

 

شبکه کامپیوتری دانشگاه

شبکه داخلی سراسری دانشگاه
گذرگاه اصلي شبکه دانشگاه با استفاده از پروتکل گیگابیت اترنت و با استفاده از سوییچهای هوشمند طراحی شده است. کلیه دانشکده‌ها و مراکز با استفاده از فیبرنوری با سرعت1Gbps به گذرگاه اصلی شبکه متصل شده‌اند. استفاده از فیبر SMF‌ و عبور آن از داخل کانالهای سراسری دانشگاه این امکان را برای دانشگاه فراهم آورده است که کلیه ساختمانها با سرعت بالا و قابلیت اطمینان زیاد و هزینه نگهداری کم به شبکه متصل شوند.
اتصال اینترنت دانشگاه
هم اکنون دانشگاه با استفاده از فیبر نوری با سرعت متقارن 100Mbps به شبکه اینترنت متصل شده است. البته با توجه به نیاز روز افزون دانشگاه به سرویسهای اینترنتی در آینده نزدیک این سرعت به 150Mbps افزایش خواهد یافت.

- شبکه وايرلس
علاوه بر شبکه داخلی سراسری دانشگاه که با استفاده از فیبر میسر شده است، امکان استفاده از شبکه به صورت وايرلس نیز در بسیاری از دانشکده‌ها میسر شده است. دانشگاه در نظر دارد پوشش وایرلس را در تمام دانشکده‌ها میسر سازد و علاوه بر آن در برخی فضاهای باز دانشگاه هم به صورت Hot spot امکان استفاده از شبکه را برای دانشجویان فراهم سازد.
اتصال پرسرعت برای خوابگاهها
دانشگاه هم اکنون با استفاده از تکنولوژی G.SHDSL توانسته است اتصال پرسرعت (4.6Mbps ‌ الی 15Mbps) را برای اکثر خوابگاهها با استفاده از خطوط استیجاری فراهم آورد. برای برخی دیگر از خوابگاهها از اتصال بی‌سیم استفاده شده است. دانشگاه در نظر دارد در آینده تمام خوابگاههای شمال دانشگاه را با استفاده از فیبرنوری به شبکه دانشگاه متصل نماید.
- عضويت در RIPE
دانشگاه با عضويت در موسسه RIPE ، از ميزان کافي شماره IP برخوردار است و ساير منابع اينترنت لازم نيز نظير As Number در اختيار دانشگاه قرار داده شده است. و علاوه بر آن پشتيباني فني، امکانات آموزشي، و اطلاع رساني از طريق RIPE برای دانشگاه فراهم شده است.
- امنيت شبکه
امنيت شبکه دانشگاه از طريق دروازه ورود اصلي دانشگاه به کمک امکانات سرورها و سيستم عامل لينوکس و امکانات ويژه سخت افزار Bluecoat تامين مي شود.
- دسترسي تلفني
استادان ، دانشجويان کارشناسي ارشد، و دکتري از طريق خطوط تلفن اختصاصي که در سيستم هاي گردشي قرار دارند از راه دور، به شبکه دانشگاه دسترسي دارند. ارتقاي سيستم دسترسي تلفني به خطوط E1 در دستور کار قرار دارد.
- نگهداري و مديريت شبکه
نگهداري، توسعه ، و مديريت شبکه توسط کارشناسان و متخصصان مرکز محاسبات صورت مي گيرد.

پست الکترونيک
پست الکترونيک امکان ارتباط گسترده اي را در اختيار استادان، دانشجويان، و کارکنان قرارداده است. سرورهاي ويژه اي خدمات پست الکترونيک را براي استادان، دانشجويان کارشناسي، کارشناسي ارشد، دکتري، و کارکنان دانشگاه فراهم مي کند.
سيستم پست الکترونيکي ارائه شده مبتني بر وب است و روي شبکه اينترنت قابل دسترسي است و سرويس هاي جانبي لازم را نيز فراهم مي کند.
وبگاه
دانشگاه داراي وبگاه اختصاصي است که با تکنولوژي پيشرفت هاي طراحي و اجرا شده است و در بخش هاي مختلف آن معرفي دانشگاه و اطلاع رساني فعاليت هاي جانبي دانشگاه صورت مي گيرد. علاوه بر اين کليه دانشکده ها و مراکز نيز داراي وبگاه هاي اختصاصي خود هستند که اطلاع رساني لازم از طريق آنها صورت مي گيرد.
کنفرانس ويديوئي
هر چند کنفرانس ويديوئي به طور سازمان يافته مورد استفاده قرار نمي گيرد ولي در موارد متعددي در جلسات دفاع از رساله هاي دکتري، کنفرانس هاي بين المللي، و يا آموزش از راه دور اين امکان فراهم شده و مورد استفاده قرار گرفته است.
پرتال دانشگاه
پرتال دانشگاهی به عنوان يکی از زير ساخت های فنآوری اطلاعات، نقش به سزایی در ارائه خدمات و ارتقای رتبه فنآوری اطلاعات دانشگاه‌ها دارد. پرتال دانشگاه صنعتی شریف تحت نظارت مرکز محاسبات و مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی شریف راه اندازی و مورد استفاده قرار گرفته است. این پرتال با در اختیار قرار دادن زیر پرتال، سایت و صفحه‌ی شخصی برای دانشکده ها، اساتید، دانشجویان و کارمندان یک سیستم یکپارچه و جامع را برای ارائه انواع سرویس های مورد نیاز با هزینه حداقل ایجاد نموده است.
از جمله امکانات پرتال دانشگاه شریف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
فروم و تالار گفتگو
تقویم فارسی برای مدیریت رویدادها
خبرگزاری و خبررسانی
مدیریت اسناد سازمانی از طریق مخزن اسناد
نظرسنجی
توسعه پذیری بالا

Copyright © 2012 Apycom jQuery Menus